שם
דואר אלקטרוני
התרשמות כללית מהאתר
התמצאות וניווט
עיצוב ונראות
על מה תשמח לקרוא עוד

01-02-2012

מחקר ופיתוח – חוד החנית של התעשייה

מאת ד"ר יוסי לאטי, לשעבר מנהל אגף מחקר ופיתוח במפעלי ים המלח.

אגף המחקר והפיתוח של מפעלי ים המלח נחשב לאחד האגפים הגדולים בתחום הכימיה האי-אורגנית בתעשייה הישראלית. במפעלי ים המלח מפיקים אשלג בצורה ייחודית שאינה מקובלת בעולם. האשלג אצלנו מופק מתמיסות מים המלח, בעוד אשר רוב הייצור העולמי של האשלג מקורו ממכרות.

כיוון ששיטת הפקת האשלג מים המלח ייחודית, אין לנו על מי להסתמך לשם רכישת ידע או הרחבתו. לפיכך יש לאגף המחקר והפיתוח משמעות כה חשובה למעקב, לשכלול ולפיתוח תהליכי ההפקה החל מהתמיסות הנשאבות מהים ,וכלה במוצר הסופי. בשל ייחודיות הייצור במפעלי ים המלח, שיטות יצור שפועלות בהצלחה בתעשיות אחרות בעולם, לא בהכרח  תפעלנה בהצלחה כאן. המדינה היחידה שמפיקה אשלג בדומה לישראל היא ירדן. שיפור תהליך, פיתוח תהליך חדש או  פתרון הבעיות המתעוררות בשלבי הייצור השונים מוטל על כתפינו. אנו מתמודדים עם כל סוגיה שעולה באופן ישיר מתהליך הייצור עצמו או ביישום של האשלג ובעזרת החוקרים, הכימאים והמהנדסים שבאגף המחקר אנו משתדלים לספק פתרון שייענה הן על הדרישות הטכנולוגיות והן שיעמוד באמות מידה כלכליות. כמובן שאין אנו עובדים בחלל ריק. שיתוף פעולה עם יתר אגפי החברה ובמיוחד עם הייצור והשיווק הכרחי להצלחה, הן בשל הבנת הבעיות לעומקן, והן בשל ישימותם של הפתרונות המוצעים.

אחת ממטרותיו העיקריות של אגף המחקר והפיתוח במפעל תעשייתי היא  לתמוך בייצור וכן לשמור על איכות גבוהה של המוצר על מנת שנוכל לעמוד בתחרות בשוק העולמי של האשלג. לדוגמא, בשנים האחרונות עסקנו בעיקר במה שנקרא אשלג גרנולרי. האשלג הגרנולרי מיוצר על ידי כבישה של אשלג דק. קיימת נטייה של האשלג הגרנולרי להתפורר עם הזמן. כאן נכנס לפעולה אגף המחקר: בתהליך ארוך ומרתק שבו חקרנו את התהליך הגרנולרי עצמו, הצלחנו להבין את התהליכים הפנימיים לעומק ובכך פתרנו את הקשיים שעמדו לפנינו. מצאנו כי בשל תהליך הפקת האשלג היחודי לנו נוצרים מרכיבים שונים בין גבישי האשלג אשר מאוחר יותר גורמים להתפוררות החומר הגרנולרי. בהקשר לכך נזכיר את אמרתו של רבי שמעון בן לקיש המובאת בתלמוד הירושלמי מסכת ברכות ,"יום תעזבני יומיים אעזבך"; כל מחקר ובמיוחד המחקר התעשייתי חייב בהתמדה ובהמשכיות. ידע אשר הולך לאיבוד גורם לנזק כפול עבור הארגון. לכן המשכיות דורית והתמדה בלמידת נושאים וטכנולוגיות הקשורים לייצור ולשיווק חשובים לרווחת הארגון.

על אגף המחקר והפיתוח  מוטלת החובה  להסתכל קדימה לשנים הבאות, ולשאול את עצמנו אלו קשיים ואתגרים יעמדו בפני מפעלי ים המלח בעתיד. קיימים נושאים אקולוגיים כבדי משקל. נושאים רגולטורים אשר מחמירים מיום ליום בכל העולם ומעמידים אתגר בפני המחקר.

האתגרים שעומדים בפני אגף מחקר ופיתוח בשנים הקרובות הם גדולים. לכן אנו שמים דגש על גיבוי העורף המדעי של האגף בשני תחומים עיקריים: המשך הידוק הקשר עם תמ"י, הזרוע המחקרית כל כיל, וכן שיתוף פעולה עם אוניברסיטת בן גוריון. לדעתי, שיתוף פעולה בין אוניברסיטה מקומית גדולה בעלת יכולות מחקר גבוהות לבין תעשייה מפותחת כמו שלנו הכרחי ומתבקש לתועלת שני הצדדים. על כן יזמנו הקמת פורום ממוסד בין האוניברסיטה לכיל דשנים, בהשקעה ראשונית של מפעלי ים המלח. מטרתו של הפורום המשותף להיות כר פורה לפעילות מחקרית הדדית, שיש בה לתרום הן לחוקרים ולאוניברסיטה עצמה והן לתעשייה.

אני מסיים 36 שנים פוריות ומרתקות במפעלי ים המלח. במשך כל פעילותי בחברה ובכל התפקידים שמילאתי, בין אם באגף המחקר של האשלג ובין אם באגף המחקר של החטיבה הכימית, ליוותה אותי הרגשה ותחושה של  שליחות שמולאה תמיד ובסיפוק יומיומי. אגף המחקר והפיתוח הוא אגף חשוב מאין כמוהו שמהווה כר פורה לפעילות מחקרית מרתקת. זהו מקום שבו אנו מייצרים ידע שלא ניתן לייצרו בשום מקום אחר. בשנות עבודתי קמתי כל בוקר עם חיוך ורצון לצאת לעבודה, ובערב הלכתי לישון מתוך הכרה שמיציתי את עצמי באותו היום. אני מאמין שלאגף זה יש עוד עתיד מזהיר במחקר ובהקניית ידע לתחומי התעשייה בה אנו עוסקים, ואני בטוח שהוא ימשיך להתפתח ולהוות את חוד החנית של התעשייה שלנו. זאת ההזדמנות להודות לכול אלה שהיו ממונים עלי אבל עלי להודות ובעיקר לכול אנשי שאלמלא עזרתם ספק אם הייתי מגיע להשגים אליהם הגעתי.

תגובה אחת

  1. avner tabib אבנר טביב

    06-03-2012 | 23:42

    ללא מחקר ופיתוח מתמיד -לא נוכל לבנות את העתיד.

הוסף תגובה


דוח אחריות תאגידית