שם
דואר אלקטרוני
התרשמות כללית מהאתר
התמצאות וניווט
עיצוב ונראות
על מה תשמח לקרוא עוד

08-01-2012

ראיון עם מנכ"ל מפעלי ים המלח – דני חן

מנכ"ל מפעלי ים המלח, דני חן, התראיין בתכניתו של עודד לוינסון בגלי צה"ל, 'התכנית הכלכלית'. שודר ב4.1.2012

קטע מן הראיון:

עודד לוינסון: אתה יודע, אנחנו רואים, כל מי שטס מעל ים המלח רואה את זה עוד יותר בבירור, ואפילו סתם בנהיגה לאורך ים המלח, רואים את התכווצותו, נסיגתו, התייבשותו של ים המלח,בהקשר הזה קודם כל חשוב לציין שההתכווצות איננה נובעת מהפעילות השוטפת של מפעלי ים המלח, אבל מן הצד השני מה ניתן לעשות כדי שהסיפור הזה ייפסק, בעיקר נוכח העובדה שאם יזרימו מים במסגרת תעלת הימים וכולי, העניין בין השאר ידלל את מליחות המים בים המלח ואז שיעור האשלגן היחסי יפחת.

דני חן: אני שמח שכבר בתודעה הציבורית, וכמו שציינת, הסיבה העיקרית לייבוש הים מובנת כמניעת מים מתוקים שיגיעו אליו.אני לא יכול להאשים שום ממשלה, לא ממשלת ירדן או ישראל,לבנון, שתופסת את המים המתוקים כדי להרוות קודם כל את האוכלוסייה הגדלה פה באיזור שלנו. מאה שנה קודם חיו סביב האגן של הכנרת ירדן כשני מיליון איש, היום חיים כעשרים מיליון איש. רמת החיים עלתה פלאים וצריכת המים של התושבים עלתה פלאים. לכן אני מבין בהחלט שהמדינה צריכה את המים האלה קודם כל לתת לאוכלוסייה ולחקלאות של אותן מדינות. וזאת הסיבה העיקרית שאין זרימות מים לים המלח, ים המלח, השטח שלו ידוע, יש אידוי, ולכן הוא מתכווץ. מה ניתן לעשות?אני חושב שזאת בעיה שהמדינה צריכה לטפל בה, אחד הפתרונות שמועלים הוא כמובן תעלת הימים בין הים האדום לים המלח…

עודד לוינסון: אני סקפטי לגבי ההקמה של הפרוייקט הזה בסופו של יום, אבל בוא רגע אחד נדבר על נושא נוסף שנוגע לים המלח ואף הוא מדובר רבות כמו שציינו קודם, קציר המלח. קודם כל חשוב לציין, המלח שהצטבר בתחתית הימה בעצם נובע מן הפסולת שיוצאת מייצור האשלגן, וחלק מהתהליך הוא באמת החזרת החומרים הללו שמתהווים על פני הקרקעית. אנחנו היינו ערים למחלוקות רבות, ארוכות וממושכות באשר לאופן, לאופן הטיפול במשקעים הללו, כאשר לבסוף הוחלט לא על העתקת המלונות אלא על קציר המלח. העניין הזה קודם כל נאמד בעלות של מיליארדי שקלים, על מה אנחנו מדברים היום?

דני חן: הפרוייקט נאמד במושגים של ערך נוכחי של הקמתו ותפעולו בכארבעה מיליארד שקלים.

עודד לוינסון: כאשר חשוב לציין שחלק נועד לעצור את התהליך,חלק נועד לתקן את נזקי העבר והחלק האחר נועד בעצם למנוע את הישנות הבעיה הזו.

דני חן: ראשית, אני רוצה למחות על הביטוי פסולת כי התהליך שקורה בבריכה חמש הוא תהליך טבעי לחלוטין, תמיסות של ים המלח מוזרמות לבריכה הזו, השמש עושה את עבודתה ותו לא .כל השאר זה כימיה פשוטה של דיאגרמות פאזות של מלחים, שכשנפח מתכווץ בגלל האידוי, שוקע מלח בישול בקרקעית הבריכה. אגב, התהליך הזה קורה כיום בים המלח באגן הצפוני הטבעי, האם מישהו קורא למלח ששוקע שם פסולת תעשייתית?

להאזנה לראיון המלא:

מנכ"ל מפעלי ים המלח – דני חן בראיון לתכנית הכלכלית by dswblog

הוסף תגובה


דוח אחריות תאגידית