שם
דואר אלקטרוני
התרשמות כללית מהאתר
התמצאות וניווט
עיצוב ונראות
על מה תשמח לקרוא עוד

05-10-2011

פסלי חיות ממלח – חגיגת אמנות ייחודית מיוחדת לחג סוכות 2011

מאת דורון פולק, אוצר תערוכת "חיות המלח" ומבין הבעלים של "ארטורא מוזיאון האמנים הבינלאומי"

הקסם של פסלי החיות בסגנון הריאליסטי והדומה למציאות לא פג עד היום, למרות המעבר לסגנונות מתקדמים ומופשטים יותר באמנות. פסלי החיות יוצרים יחס של הזדהות ואמפטיה מרובה בקרב קהל הצופים וזוכים לאהדה וסימפטיה מיוחדים מצדו.

פסלי המלח עשויים ממה שמכונה בשפת האמנות המאסה או כפי שהגדיר זאת הפסל האגדתי אוגוסט רודן: "הגוש". פיסול זה דומה לפיסול הרגיל והמסורתי באבן לדורותיו. מכיוון שהמלח המאובן הנו לא צפוי במרקם שלו יש להסיר את החומר העודף מאבן המלח בעדינות ובזהירות מרבית. פרויקטים ידועים של פיסול במלח מצויים בעולם הרחב. בעיר קרקוב בפולין מצויים פסלי מלח מהמאה ה-13, באזור אגם הורון בקנדה ובעיר סולט לייק סיטי בארצות הברית הוקם פארק פסלי מלח באזור האגם הגדול. בישראל נערך ב-2007 הסימפוזיון לפיסול ממלח הראשון תחת הכותרת "מלוח", ונערך ביוזמה משותפת של מפעלי ים המלח עם המועצה תמר והמלונות השוכנים לחופו של ים המלח.

כתבת רקע קצרה על התערוכה מתוך מבט בערוץ 1 (שודר ב3.10.2011)

דמויות החיות המשתתפות בתערוכה הנוכחית מייצגות אצל כל אחד מהיוצרים סמלי זיכרון מתקופת ילדותו ובחירה של טעם אישי וסימפטיה לכל אחד מבעלי החיים. מייקל לזר בחר בראש סוס המזכיר את דמות הפרש המעוצב המוכר לנו ממשחק השחמט. מרק לואיס מעצב דמות של דולפין המתפרץ כלפי מעלה ומייצג תנופה והישגים. אבנר איתן יוצר דמות של דב הניצב על רגליו ומייצג אמפטיה לחיה המדומה לדמות אנושית רבת סימפטיה. יורי מצקין מעצב דמות של כלב ים עם כדור עגול בפיו המתייחס לדימויי הקרקס. ורדה גבעולי מסתתת דמות של אריה מלך החיות בצורה חביבה וסימפטית הלקוחה מן האגדה והנמצא בדיאלוג עם פסלה של לודמילה וולושננקו שיצרה דמות של לביאה הרובצת על משמרתה. דמות נוספת של אריה סיני יוצר האמן זאב קרישר. אילן גלבר מפסל דמות עגולה של פיל היוצרת סימפטיה ואהדה מיידית בקרב הצופים בה. את התצוגה משלימות דמויות השור שמעצב איגור בראון ודמות הזאב שיצר דודו מור – חיות בעלות כוח פיזי וחזות מרשימה, ששמשו השראה רבה לאגדות ומיתוסים בקרב תרבויות מגוונות בעולמנו.

התערוכה מופקת על ידי ארטורא מוזיאון האמנים – הגוף שהפיק עד כה עשרות תערוכות ופרויקטים של אמנות בישראל וברחבי העולם. ביו היתר בבינאלה בוונציה, בדקומנטה בקאסל, בפסטיבל התיאטרון באדינבורו ובתערוכות מובילות בניו יורק, ברלין, מקסיקו, ברצלונה והודו.

אתם מוזמנים לבוא ולהנות עם כל המשפחה בתערוכת חיות המלח שתתקיים בחול המועד סוכות במפעלי ים המלח, ושיהיה לכולנו חג שמח.

אוצרי התערוכה הם דורון פולק ואסתי דרורי

7 תגובות

 1. משה ל

  12-10-2011 | 17:25

  יפה מאוד מאוד וכל הכבוד לעושקים במלאכה.

 2. יוסי זגרון

  13-10-2011 | 23:14

  רוצה להשתתף בסיור המודרך ביום ב' 17 לאוקטובר. כיצד מסדרים זאת?

 3. מפעלי ים המלח

  14-10-2011 | 12:25

  שלום יוסי, תוכל לפנות בטלפון:
  08-6465284 וישמחו לסייע לך. כמו כן ניתן להזמין מקומות דרך האתר:
  http://saltzoo.co.il/
  חג שמח!

 4. נפתלי סין הרשקו

  16-10-2011 | 19:12

  בס"ד
  מועדים לשמחה
  א. מאוד יפה כל התערוכה של החיות , יישר כח
  ב. בפרסום שלכם היה מדובר על ביקור במפעלים עצמם , ולראות כיצד מפיקים את כל החומרים הטובים שאתם עושים , וחבל שאת זה אתם לא מראים לציבור ,על אף שהכל כתוב , אין דומה מראה עינים מכתוביות , המשך הצלחה ,נפתלי

 5. ליאורה כהן

  17-10-2011 | 13:36

  האם הצגת התערוכה היא אך ורק במסגרת אירועי פסטיבל התמר או שניתן יהיה לבקר גם לאחר מכן?

 6. מפעלי ים המלח

  18-10-2011 | 9:36

  שלום ליאורה, התערוכה נערכת במסגרת פסטיבל התמר, ותינעל ב19.10.
  חג שמח!

 7. "היה מרתק ומקסים… מחכים לפעם הבאה" מפעלי ים המלח | מפעלי ים המלח

  31-10-2011 | 15:26

  […] בתערוכת "חיות המלח" של מפעלי ים המלח ביקרו בחול המועד סוכות 28566 מבקרים. התערוכה, שאורגנה על ידי חברת פרומרקט בשיתוף עם "ארטורא מוזיאון האומנים הבינלאומי", כללה 10 פסלי מלח גדולים, פרי עבודתם של פסלים ישראלים מן השורה הראשונה (ביניהם זאב קרישר, מור ידידיה, איגור בראון, לודמילה וולושננקו ועוד). מלבד פסלי המלח, נהנו אלפי המבקרים מסדנאות יצירה לילדים, הסברים מפי מדריכים עובדי החברה על פעילות המפעלים ומהקרנת סרטון הסברה חדש (בפוסט הבא). […]

הוסף תגובה


דוח אחריות תאגידית