שם
דואר אלקטרוני
התרשמות כללית מהאתר
התמצאות וניווט
עיצוב ונראות
על מה תשמח לקרוא עוד

21-06-2011

להתנדב מכל הלב

מאת גבי וייס, מנהל קשרי קהילה במפעלי ים המלח

באחד הסיורים שערכנו לעובדים המתנדבים במסגרת ימי ההעשרה שלנו, ביקרנו ב"בית השאנטי" שבמדבר, בין שדה בוקר למצפה רמון. מיכאל בן יוסף, ממקימי "בית השאנטי" סיפר לנו סיפורים קורעי לב על בני הנוער שמגיעים לבית, לאחר שעברו שנים של התעללות, נטישה ונותרו ללא קורת גג. שם, באמצע השממה הוקם בית לעשרות בני נוער במצוקה. אני סבור כי בנקודה זו הבנתי כמה נחמה קיימת בסיוע לילדים הללו שגורלם לא שפר עליהם, ועד כמה חשובה הפעילות ההתנדבותית המבצעים עובדי המפעלים.

פרויקט מעורבות בקהילה החל לפני 11 שנה לערך. הייתה זו יוזמה של מנכ"ל החברה לישראל דאז, יוסי רוזן, שהאמין בחשיבות הקשר והנתינה לקהילה הסובבת. המוטו שהוביל את נושא המעורבות בקהילה היה בראש וראשונה: התנדבות עובדים מתוך ההכרה בחשיבות המעורבות והסיוע לקהילה ממנה הם באים.

המסגרות

בחלוקה בין חברות הבנות של החברה לישראל הוחלט כי עובדי חברת "רותם אמפרט" יפעלו בדימונה וירוחם, עובדי חברת הברום יפעלו בבאר שבע ועובדי "מפעלי ים המלח" יפעלו במסגרת העיר ערד. בשלב ראשון התחילו עם אימוץ מועדונית בערד- מסגרת לילדים הפועלת לאחר שעות ביה"ס ומספקת להם בית חלופי לעוד כמה שעות.

במרוצת השנים, היקף הפעילות גדל והפך לאימוץ 4 מועדוניות (אחת מהן לילדים היפראקטיביים) בהן העובדים מתנדבים, כל אחד על פי כישוריו. כל מתנדב בוחר את הפעילות אותה היה רוצה להעביר (סדנת בלונים, משחקים ועוד). הקשרים הנוצרים בין הילדים למתנדבים הם מחממי לב, מדובר בילדים בעלי חסך עמוק של חום, והמתנדבים מהווים עבורם את הגורם המחבק והמרגיע. בנוסף, רוכשים המפעלים פעילויות נוספות עבור הילדים כגון חוגי העשרה, נעליים, תלושי קנייה לספרים ועוד. במקביל, רוכשים מפעלי ים המלח עבור המועדוניות כל ציוד או אספקה ההכרחיים לפעילותן.

לפני מספר שנים, נוספו לתחום המעורבות בקהילה עוד 3 מסגרות של בעלי צרכים מיוחדים- אקי"ם, אנוש ומלב אל לב. במסגרות אלו מתמקד הסיוע ברכישת חוגים ותכנים לחברים במסגרות, הסעות לאירועים ארציים ועוד.

לפני כ 5 שנים, הגיעה בקשה ממחלקת הרווחה של עיריית ערד לאמץ מסגרת נוספת בשם "המקום של רן". "המקום של רן" הוא בית קפה לבני נוער המיועד לספק מסגרת ל"ילדי הברזלים" של ערד. למסגרת זו נשלחים הילדים מטעם מחלקת הרווחה בעיר אולם לא מדובר במסגרת מחייבת, ולמרות זאת, בשיאו מגיע המקום לתפוסה של כ 80 בני נוער. המתנדבים במקום של רן משוחחים עם בני הנוער, ויוצרים עמם קשר אישי עמוק.

לפני 3 שנים התווספו המועדונים האחרונים לרשימה –  מועדון לנערה "בית חם". המועדון מיועד לנערות בגילאי 12-18 המופנות ע"י מחלקת הרווחה של עיריית ערד על רקע סוציו- אקונומי או בעיות אישיות. במועדון הזה מתנדבות רק נשים, ושם הקשר שנוצר בין הנערות לעובדות המתנדבות חוצה גבולות והן מהוות מעין "אמהות חלופיות" לנערות.

המתנדבות והבנות ממועדון לנערה באירוע האחרון שנערך בערד- הצגה בהשתתפות הבנות.

יוצאת דופן מבין מסגרות ההתנדבות היא מסגרת בבאר שבע שאומצה ע"י המפעלים לאחרונה: "מעון אביטן" – משפחת אומנה הפועלת במסגרת עמותת "אור שלום" ומטפלת ב13 ילדים מכיתה א' עד יב', במעון אביטן, בשל הגיל הרב גוני של הילדים, לא מתבצעת פעילות יומיומית, והמתנדבים ממפעלי ים המלח מאמצים את המקום בפעילויות מעת לעת. המתנדבים עורכים פעילויות עשירות ומגוונות כגון מסע אופניים משולב, פעילות אקסטרימית ועוד. הקשר שנוצר בין הילדים לבין המתנדבים במעון אביטן הינו ייחודי ומחמם לב.

לא תמיד קל

העובדים נתקלים במקרים לא פשוטים במסגרת ההתנדבות בקהילה. הם פוגשים במקרים קשים של הזנחה, התעללות ונטישה. כדי לסייע להם להתמודד עם האוכלוסייה בה הם פוגשים, עורכים המפעלים סדנאות הכשרה כדי לספק גם לעובדים וגם לילדים תמיכה הולמת ומענה נכון. בנוסף, מדי שנה נערכים ימי הוקרה למתנדבים, בהם משתתפים העובדים וגורמי הנהלה שונים.

לא רק עובדים מתנדבים

המעורבות החברתית לא נשארת במסגרת העובדים בלבד, ובמהלך השנים החלה גם התנדבות של בני/בנות זוג של העובדים ואפילו ילדי עובדים בוגרים החלו גם הם להתנדב. בנוסף, גמלאים של מפעלי ים המלח, משקיעים גם הם מזמנם במסגרת ההתנדבות בקהילה.

כיום מתנדבים כ 50 עובדים תושבי ערד במסגרות השונות, בפעילות המתקיימת פעמיים-שלוש בשבוע. הנהלת המפעלים מברכת על פעילות זו ושמה דגש על התנדבות אישית ופחות על תרומה כספית, שכן מטרתה היא חיזוק הקשר עם הקהילה הסובבת והכרה בחשיבות הסיוע שניתן במסגרות אלו.

8 תגובות

 1. ירון

  21-06-2011 | 11:49

  מחמם את הלב

 2. עמנואל

  22-06-2011 | 10:30

  כול הכבוד למתנדבות. הן עושות עבודת קודש.

 3. חגית דהן

  22-06-2011 | 13:21

  "כל המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם ומלואו" מתנדבים יקרים, עם החום, האהבה והדאגה שאתם מרעיפים על הנערים והנערות הללו אתם מצילים ומחזקים את הנפש הרכה והרגישה שלהם.
  ניתן אולי לחשוב על העמקת הקשר עם בני הנוער ולהזמין אותם לסוף שבוע משפחתי בבתי העובדים כפי שנעשה עם חיילים בודדים ועם משפחות עולים. ושוב כל הכבוד, חגית דהן

 4. avner-tabib

  23-06-2011 | 22:44

  תחושת מתנדב א: פשוט הרגשתי חובה לעשות משהו בשביל מישהו שלא היה בר מזל כמוני.עבודת התנדבותית חשובה לי לך ולכולנו.
  תחושת מתנדב ב: "הקשר האישי שנוצר. זה משהו שאפשר מיד להרגיש אותו. זה משהו שאחרי שאתה חווה אתה לא יכול לוותר עליו".
  אנשים שמתנדבים הרגשתם הרבה יותר חיובית. על ואל החיים.
  כדי ורצוי מאוד להתנדב ולתרום. ולתת את כישורך ויכולתך לסייע להפוך את הקהילה והחברה שלך טוב יותר.
  אחת הסיבות החשובות בהתנדבות, שאתה נותן לאחרים תקווה. ומחזיר להם את אמונתם. הם מבינים שיש אנשים נפלאים כאן במפעל, אשר יסייעו להם. וזה גורם להם להיות מודעים שלא הכול עניין של כסף.
  המפעל יודע להוקיר להעריך ולעודד התנדבות ,זה יוצר חברה ומפעל בריאה יותר ואכותית.
  עובד מצטיין הוא עובד שבין יתר כישוריו ועבודתו הוא רוח ההתנדבות שבוא. בכך המפעל יודע לתגמל ולהוקיר אנשים נפלאים אלה.
  התנדבות נותנת תקווה למי שאולי איבד כול תקווה לחיות או אמון באנושות.
  ההתנדבות היא מפני שהשני צריך עזרה, הוא אח שלי, יהודי בצרה, ואני אעזור לו.
  איפה בעולם חשבו על "מפעלי ים המלח" או "יד שרה", "עזר מציון", "שלוה", "זכרון מנחם", "חסדי נעמי", "טל חיים", "עזרא למרפא", "מגן לחולה", "עזרת חולים", ועוד מאות מאות ארגוני חסד. שמעון הצדיק היה משיירי כנסת הגדולה; הוא היה אומר: על שלושה דברים העולם עומד – 1על התורה. 2. ועל העבודה . 3.ועל גמילות-חסדים (פרק א)
  1.התורה –"ממעמקים קראתיך זה" בית הכנסת במפעלי ים המלח.
  2.על העבודה –זה העבודה במפעלי ים המלח .
  3.על גמילות חסדים- אלה המתנדבים בעובדים, והתרומה של המפעל לפיתוח הדרום והמדינה.

 5. avner-tabib

  25-06-2011 | 21:43

  תחושת מתנדב ג: זה הציל לי את הזוגיות שלנו, מאז שאני מתנדב למדתי לתת למדתי להעניק. כך שיניתי את חיי ועכשיו יש לי זוגיות טובה ובריאה.
  תחושת בן של מתנדב ד : אבא שלי גיבור הוא גם עובד במפעלי ים המלח וגם מתנדב במשטרה ,במשמר אזרחי, ועשה סיורים בשכונה עם ניידת של המשטרה.

 6. avner-tabib

  25-06-2011 | 21:51

  לידיעת כול העובדים במפעלי ים המלח התורמים לגופים מוסדיים.
  שיש להם אישור לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה.
  אפשר לפנות לגיזברות בטלפון או באימל ולבקש טופס החזרי מס הכנסה על תרומות.
  לצרף אישור שעליו מופיע לתרומות לפי סעיף 46 מקור בלבד ולא צילום.
  את הטופס יש להעביר לגזברות או דרך משה עטיה .
  זה נוח וקל וחוסך זמן.
  כך עובד מפעלי ים המלח יכול לתרום- וגם לקבל החזרי מס.

 7. פורת עודד

  26-06-2011 | 11:09

  תודה למפעלי ים המלח על התרומה לבית ספר אילנות באר שבע
  לטובת ילדים חריגים

 8. מסורת של נתינה והתנדבותמפעלי ים המלח | מפעלי ים המלח

  08-02-2012 | 13:39

  […] כפי שכתבנו כאן בעבר, מפעל המעורבות החברתית של כיל התפתח מאוד בשנים האחרונות וכעת מקיף מועדוניות של אקי"ם, איל"ן, בתים חמים לנערות ולילדים, וכן שיתופי פעולה עם אוניברסיטאות ומכונים והיד עוד נטויה. ילדים, נוער ומבוגרים זוכים לביקורים שבועיים מצד עובדי כיל המהווים להם אוזן קשבת וכתף תומכת. […]

הוסף תגובה


דוח אחריות תאגידית