שם
דואר אלקטרוני
התרשמות כללית מהאתר
התמצאות וניווט
עיצוב ונראות
על מה תשמח לקרוא עוד

12-05-2014

תחנת הכוח החדשה במפעלי ים המלח

בימים אלו  נבנית תחנת הכוח החדשה במפעלי ים המלח, בסמוך לתחנה הקיימת. תחנת הכוח החדשה, התחנה המפעלית הגדולה מסוגה בארץ, תהיה בעלת כושר ייצור חשמל כפול מזה של התחנה הקיימת. היא מבוססת על טורבינת גז טבעי (מעין מנוע סילוני גדול) מתוצרת חברת סימנס.

בסיומו של הפרויקט יעמוד כושר הייצור של מערך האנרגיה של מי”ה על כ-280 מגה-וואט, המהווים כ-2% מכושר ייצור החשמל במדינת ישראל. התחנה החדשה (כמו הקיימת) היא מטיפוס קו-גנרציה. היא מאופיינת ביעילות אנרגטית יוצאת דופן ובעמידה בתקנים מחמירים של איכות סביבה.

במסגרת הפרויקט, שהיקפו מאות מיליוני דולרים, ישודרגו תשתיות נוספות הקשורות במערך האנרגטי של אתר סדום, יוקם קו גז תת קרקעי בלחץ גבוה שיחצה את האתר ממערב למזרח, ועוד.

בתום הפרויקט יאוחדו התחנה הקיימת (למעט מנועי הדיזל, אשר יושבתו) והתחנה החדשה תחת מערכת בקרה אחת. המערך המאוחד צפוי לעלות לאוויר במחצית השנייה של 2015 ולשדרג משמעותית את היכולות, היעילות והכלכליות של המערך האנרגטי באתר סדום.

הקמת תחנת הכוח מזמנת אתגרים לא פשוטים – במסגרת הציוד הנדרש להקמת התחנה, לאחרונה הועברו מנמל אשדוד לסדום טורבינת גז במשקל של 200 טון וגנרטור במשקל 30 טון. העברתם לסדום הייתה מבצע לוגיסטי מורכב, שארך כשלושה ימים וכלל תיאום עם משטרת ישראל וחסימת צירי תנועה. הטורבינה והגנרטור הועמסו על מוביל המצויד ב-112 גלגלים, כאשר בירידות לסדום תוגבר המוביל במשאית נוספת, עמוסת בטונים, שנרתמה מאחוריו ועזרה לו לבלום בירידות.

טורבינת הגז והגנרטור החדשים הינם חלק מהציוד המיועד לתחנת הכוח החדשה המוקמת בימים אלו בצמוד לתחנה הקיימת, ואשר כולל, בין השאר, גם דוד השבת חום לייצור קיטור, שמשקל סך חלקיו הרבה מאות טונות וכושר הייצור שלו כמעט כמו של כל שלושת הדוודים הקיימים גם יחד.

הוסף תגובה


דוח אחריות תאגידית