שם
דואר אלקטרוני
התרשמות כללית מהאתר
התמצאות וניווט
עיצוב ונראות
על מה תשמח לקרוא עוד

29-08-2013

הביקור הפיח חיים במכתבים שכתב דוד בשנות עבודתו בסדום

משפחתו של דוד אטשטיין ז”ל, שנמנה עם ראשוני העובדים בסדום ונפל במלחמת השחרור, ערכה ביקור מרגש במפעלי ים המלח. “אנו מלאי התפעלות מהמפעל המצליח ומרגישים שהצטרפנו למשפחת מפעלי ים המלח,” כתבו בני המשפחה לאחר הביקור

מאת: יוסי איזנברג

ב-1 במאי 1934 הגיעו ראשוני העובדים לסדום. הקבוצה הראשונה מנתה 27 עובדים, ביניהם 19 אנשי “הקיבוץ המאוחד”, והייתה כוח החלוץ בהקמת מפעל האשלג בסדום, שנקרא אז בקיצור – “הדרום”. הם החלו בהקמת האוהלים והצריפים במחנה העובדים ולאחר מכן פנו לבניית התשתית להקמת הבריכות.

בין היורדים הראשונים לסדום היה דוד אטשטיין ז”ל, אז חבר קיבוץ רמת רחל וחלק מ”הפלוגה המקובצת” של חברי “הקיבוץ המאוחד”, שהתנדבו לעבוד במקום.

דוד אטשטיין היה שותף להקמתם של מחנה העובדים, של המפעל בסדום ושל הסכר (המוכר בשם “סכר קלדוניה”) שהגן על המפעלים משיטפונות מכיוון דרום. בשנת 1938 , במשך כשנה, גם שימש כמזכיר מועצת הפועלים במקום. הוא עבד בחברת האשלג הארץ-ישראלית עד שנת 1946 . ב-16 בפברואר 1946 נסע דוד לאירופה בשליחות הסוכנות היהודית, יחד עם 12 חברים נוספים, כדי לסייע בהעלאתם ארצה של ניצולי מחנות הריכוז.

הוא חזר בשנת 1947 והשתתף בקרבות ההגנה על קיבוצו, רמת רחל. דוד אטשטיין נפל בקרב ב-22 במאי 1948, והוא בן 37 . הוא הותיר אחריו אישה ושתי בנות.

בחודש מאי האחרון הגיעה משפחתו של דוד, כולל האח יצחק אטשטיין בן ה-95 ובני משפחתו, ביקור במפעלי ים המלח. בני המשפחה קראו מתוך מכתבים ששלח דוד מסדום, בהם מכתב המתאר את הקמת הסכר הדרומי (“סכר קלדוניה”). יחד עמם ביקרנו באזור הסכר (ליד צומת נאות הכיכר של היום), סיירנו במפעלים וצפינו בסרט על חברת האשלג הארץ ישראלית, שבו מופיע גם דוד ז”ל.

המשפחה התרגשה לראות את דוד בסרט ואת שמו וחתימתו מתנוססים על גיליון החתימות של ראשוני היורדים, המוצג כיום בלובי שבכניסה לאודיטוריום.

לאחר הביקור כתבו בני המשפחה: “הביקור המחיש לאבינו את הסיפורים ששמע עוד לפני עלייתו ארצה בשנת 1934 והפיח חיים במכתבים שכתב דוד למשפחה בשנות עבודתו בסדום. אנו מלאי התפעלות מהמפעל המצליח ומרגישים שהצטרפנו למשפחת מפעלי ים המלח.”

הביקור היה מרגש גם לנו. מחנה העובדים בסדום נמצא היום בתהליכי שיקום, במטרה להפוך אותו למרכז המבקרים של מפעלי ים המלח. במסגרת תיעוד סיפוריהם של העובדים במקום יסופר ויתועד גם סיפורו של דוד ז”ל.

דוד אטשטיין

הוסף תגובה


דוח אחריות תאגידית