שם
דואר אלקטרוני
התרשמות כללית מהאתר
התמצאות וניווט
עיצוב ונראות
על מה תשמח לקרוא עוד

23-10-2012

תגובה לניר חסון: מפעלי ים המלח לא אשמים

מאת שלמה אדלר, לשעבר סמנכ"ל ומנהל חטיבה במפעלי ים המלח

כפי שפורסם ב"הארץ אונליין" בתאריך 19.10.2012 בתגובה למאמרו של ניר חסון "30 ס"מ למפעלי ים המלח".

להערכתי אין אפשרות לצמצם את כמויות השאיבה של תמיסות מים המלח, מכיוון שקצב האידוי של מערכת בריכות האידוי של מפעלי ים המלח (מי"ה) הוא הקובע את כמויות השאיבה מהים.

הפסקה או הקטנה של כמויות השאיבה מהים תביא לאסון אקולוגי נוסף לאזור, ובעיקר לבתי המלון וענף התיירות. המשטח המזרחי, שכיום נחשב לשפת המים של בתי המלון, ייהפך למדבר מלח ויביא לקץ ענף התיירות באזור.

וכל זאת בלי להתייחס לאסון הכלכלי שיתרגש על אלפי המשפחות שמתפרנסות ממפעלי ים המלח וממפעלי מוצרי ההמשך המתבססים על האשלג והברום המופקים מהים.

האשלג המופק מים המלח הוא אחד משלושת היסודות (N.P.K), אשר מהם ניזון הצמח והוא מהווה בסיס לייצור דשנים שבעזרתם קרקעות צחיחות ברחבי העולם נהפכו לפוריות ולמייצרות מזון לעולם הרעב (ראו סין, הודו, ברזיל ועוד). ההיצע של האשלגן בעולם אינו בלתי מוגבל והוא חשוב להזנת האנושות.

מי"ה לאחר שיסיימו את עבודות הפיתוח בנושאי קציר מלח וחיזוק הסוללות של בריכות האידוי והעתקת מיקום תחנות השאיבה, ימשיכו לפעול ביעילות מרבית גם בדורות הבאים ללא קשר למועד פקיעת תוקף חוק הזיכיון, לפחות עד סוף המאה, וכן גם בתי המלון, למרות הירידה ההדרגתית של מפלס הים.

הפתרון לאסון האקולוגי המתרחש כיום בגלל הפסקה כללית של זרימות מהירדן ושאר היובלים שמסביב לים יבוא רק על ידי ביצוע פרויקט שיביא לזרימת מי הים התיכון או ים סוף בהתאם לחלופה שתיבחר.

להערכתי, רק ביצוע פרויקט זה באחת מחלופותיו יביא לשיקום האסון האקולוגי המתרחש כיום (גם ביצועו בכל אחת מחלופותיו יביא כנראה לפגיעה שולית בכושר הייצור של בריכות האידוי).

מן הראוי שמי"ה תסביר לציבור את פרטי תהליך הייצור של חומר הגלם בבריכות האידוי על מנת לשתף אותו בהבנת הבעייתיות וכדי למנוע העלאת כל מיני הצעות סרק מזיקות ובלתי יעילות.

הוסף תגובה


דוח אחריות תאגידית